Należą się dłuższe wakacje i gimnastyka przy biurku
Na podstawie ustawy o rehabilitacji niepełnosprawni korzystają z dodatkowych uprawnień pracowniczych, których nie ma zdrowy personel. Obejmuje to m.in. wyjazd na turnus regenerujący
W zależności od posiadanego stopnia niepełnosprawności ułatwienia te dotyczą:
- skróconego czasu pracy,
- zakazu pracy w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych,
- dodatkowej przerwy w pracy,
- dodatkowego urlopu wypoczynkowego,
- płatnego zwolnienia z pracy.
Skrócona norma
Do pełnosprawnych zatrudnionych odnosi się art. 129 k.p. Zgodnie z nim czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy, z zastrzeżeniem innych regulacji wskazanych kodeksem pracy.
Ponadto każdy pracownik podlega rygorom związanym z systemami czasu pracy. Stosuje się także do niego reguły wynikające z pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz w niedziele i święta.
Lekarz zaświadcza
Wobec niepełnosprawnych ten przepis kodeksu pracy modyfikuje art. 15 ustawy o rehabilitacji. Zgodnie z nim czas pracy takiej osoby nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
Natomiast czas pracy zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może być dłuższy niż siedem godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne załogi lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta