Nie ma różnic przy umowach i wymaganiach
Wszystkich pracowników i pracodawców obowiązują te same zasady dotyczące zawierania i rozwiązywania angaży. Także wobec niepełnosprawnych stosuje się ogólne przepisy kodeksu pracy w tym zakresie
Oznacza to, że z taką osobą można zawrzeć jedną z następujących umów o pracę na:
- okres próbny,
- czas określony,
- czas wykonywania określonej pracy,
- zastępstwo,
- czas nieokreślony.
Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie wskazano – w dniu zawarcia umowy (art. 26 k.p.). Pamiętać także trzeba o art. 29 § 1 k.p., który podaje podstawowe elementy, jakie powinny się znaleźć w każdym angażu. Chodzi o:
- strony umowy,
- rodzaj umowy, datę jej zawarcia,
- warunki pracy i płacy, w szczególności:
– rodzaj pracy,
– miejsce wykonywania pracy,
– wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
– wymiar czasu pracy,
– termin rozpoczęcia pracy.
W stosunku do niepełnosprawnego personelu nie ma też innych odmienności. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli nie przyjęto jej z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez niepełnosprawnego, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, jej rodzaju oraz warunków.
Uwzględniając zatem te przepisy, angaż zawarty z niepełnosprawnym nie będzie się różnił od zwykłej umowy z pełnosprawnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta