Aport nieruchomości warto jest dobrze zaplanować
W określonych przypadkach podatnicy mogą sami zdecydować, czy wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego w postaci gruntów czy budynków będzie zwolnione z podatku od towarów i usług
Pokrycie udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego poprzez przeniesienie na ich rzecz własności nieruchomości może być udaną lokatą kapitału bądź sposobem na wyposażenie spółki celowej w środki niezbędne do podjęcia działalności. W niektórych przypadkach podjęcie decyzji może być dodatkowo spowodowane chęcią dokonania optymalizacji podatkowej w zakresie podatków dochodowych.
W przypadku aportu nieruchomości zabudowanych prawdziwym wyzwaniem dla księgowych może się natomiast okazać rozliczenie VAT.
Pokrycie kapitału zakładowego
Możliwość obejmowania udziałów lub akcji w spółce z o.o. oraz spółce akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny (aport) została wprost dopuszczona przepisami ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej jako k.s.h.).
Jak stwierdza art. 158 § 1 k.s.h., jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. Odpowiednik tej normy, w odniesieniu do spółki akcyjnej, został umieszczony w art. 309 § 3–5 k.s.h.
Dostawa towarów
Czynność wniesienia aportu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta