Tymczasowe zadania zatrudnionego bez naruszenia jego godności
Na trzy miesiące w roku szef może powierzyć podwładnemu wykonywanie innej pracy niż ustalona w angażu. Ale tylko wtedy, gdy ma uzasadnione potrzeby, a zajęcia, do których skierował zatrudnionego, są dla niego odpowiednie
W myśl art. 42 § 4 k.p. nie trzeba wręczać wypowiedzenia zmieniającego, gdy powierza się, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, inną pracę niż w angażu na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Pod warunkiem, że nie obniża to wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom podwładnego. Zatem na nie dłużej niż kwartał szefowi wolno skierować go do innej pracy.
Pensja i autorytet te same
Nie może ona jednak przekraczać jego kwalifikacji, a jednocześnie należy je odpowiednio wykorzystać. Nowe obowiązki nie powinny też poniżyć czy ośmieszyć tej osoby, np. zlecenie kierownikowi budowy pracy polegającej na kopaniu rowów, ani godzić w autorytet pracownika i obniżać prestiżu wykonywanego przez niego zawodu.
Skierowanie do innej pracy nie może więc być szykaną czy naruszać godności zatrudnionego. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 8 maja 1997 r. (I PKN 131/97).
Zgodnie z nim powierzenie pracownikowi (technik chemik) pracy niewymagającej żadnych kwalifikacji zawodowych (sprzątanie) w okresie biegnącego wypowiedzenia zmieniającego narusza art. 42 § 4 k.p. Odmowa zaś wykonania takiej pracy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta