Pięć kółek, ósmy krzyżyk
Pięć kółek, ósmy krzyżyk Wiek nie jest dla nich barierą, lecz powodem do dumy. O medale olimpijskie walczyli, gdy ich rywali nie było jeszcze na świecie
Gdyby ktoś chciał napisać książkę o kulisach igrzysk, powinien się zwrócić po pomoc do Iana Millara. Kanadyjski jeździec bierze w nich udział już po raz dziesiąty.
Debiutował 40 lat temu w Monachium. Od tej pory tylko jedne igrzyska obejrzał w telewizji: w 1980 roku, gdy zachód zbojkotował imprezę w Moskwie po inwazji ZSRR na Afganistan.
„Kapitan Kanada"
Dziś Millar ma 65 lat i pseudonim Kapitan Kanada. Za chwilę stanie się najbardziej doświadczonym olimpijczykiem. Teraz dzieli rekord z Hubertem Raudaschlem, ale w przeciwieństwie do austriackiego żeglarza medal zdobył tylko jeden – srebro w drużynie cztery lata temu w skokach przez przeszkody, nosząc pod strojem zdjęcie zmarłej kilka miesięcy wcześniej żony. – Nawet złoto nie odebrałoby mi apetytu na starty, przecież wypadałoby spróbować powtórzyć sukces – tłumaczy Millar.
– Kiedy reprezentujesz swój kraj, liczy się wynik i świadomość, że dałeś z siebie wszystko – zauważa 53-letni Andrew Hoy. Pierwszy Australijczyk, który występuje już w siódmych igrzyskach. Oczywiście, też jeździec. Zaczynał w Los Angeles (1984), opuścił tylko olimpiadę w Pekinie (2008). W Atlancie (1996) był chorążym, w Atenach (2004) rywalizował we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego ze swoją żoną Bettiną, reprezentującą Niemcy brązową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta