Kłopot z dwuczłonowym oznaczeniem
NSA oraz niektóre organy podatkowe zajmują ostatnio korzystne dla podatników stanowisko w sprawie opodatkowania gruntów rolnych oznaczonych w ewidencji dwuelementowymi symbolami – np. Bz-RIIIb, Bz-RIVa, Bz-RIVb
Grunty mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym albo podatkiem leśnym. Co do zasady grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, chyba że są to użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy.
Te kategorie gruntów podlegają z kolei opodatkowaniu odpowiednio podatkiem rolnym albo leśnym, chyba że są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej – w takiej sytuacji są opodatkowane podatkiem od nieruchomości.
Przepisy ustaw podatkowych w celu ustalenia sposobu opodatkowania gruntów poszczególnymi podatkami odwołują się do klasyfikacji tych gruntów w ewidencji gruntów i budynków. Na znaczenie ewidencji gruntów i budynków dla wymiaru podatków wskazuje także ustawa z 17 maja 1989 r.
Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 193, poz. 1287 ze zm.), zgodnie z którą podstawę wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji.
Przepisy sobie, praktyka sobie
W modelowym przypadku grunt powinien być zatem opodatkowany zgodnie z jego oznaczeniem zawartym w ewidencji gruntów i budynków. Oznaczeń w ewidencji dokonuje się zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU nr 38, poz. 454;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta