Przy ustalaniu podstawy opodatkowania nie uwzględnia się hipoteki
Gdy dwóch podatników zawiera między sobą umowę sprzedaży nieruchomości, ale jeden z nich korzysta z tytułu tej transakcji ze zwolnienia z VAT, transakcja podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych
- Spółka z o.o., która jest podatnikiem VAT, chce kupić od innej spółki (także podatnika VAT) zabudowaną nieruchomość obciążoną hipoteką. Sprzedająca spółka skorzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Czy ta transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Od jakiej wartości powinien być obliczony podatek? Czy od wartości nieruchomości pomniejszonej o wysokość hipoteki? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej jako pcc) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Jednak w myśl art. 2 pkt 4 pcc nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b. zwolniona z podatku od towarów i usług z wyjątkiem:
- umów sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta