Odszkodowanie za naruszenie przepisów o zwalnianiu personelu
Art. 471 kodeksu pracy
Odszkodowanie
Odszkodowanie, o którym mowa w art. 45, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Komentarz
- Często pracodawcy w wewnętrznych przepisach zakładowych, np. w pakietach socjalnych, oferują zatrudnionym gwarancje zachowania posad przez pewien czas (zwykle w dobie przechodzenia restrukturyzacji), a na wypadek ich naruszenia – wysokie rekompensaty. Jeśli osoba zwolniona z pracy wbrew tym obietnicom nie dochodzi przed wymiarem sprawiedliwości przywrócenia do pracy a jedynie odszkodowania za niesłuszne rozstanie z kodeksu pracy, nie ma szans na pakietowe odszkodowanie. I to nawet jeśli pakiet nie uzależnia wypłaty rekompensaty od wystąpienia przez zwolnionego z roszczeniem o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.
Celem rekompensaty wynikającej z pakietu socjalnego jest bowiem pokrycie potencjalnych strat z racji niemożności dalszej pracy z przyczyn niezależnych od pracownika (np. niedotrzymanie przez szefa obietnicy dziesięcioletniego zatrudnienia). Jednak gdy zwolniony z własnej woli rezygnuje przed sądem z roszczenia o przywrócenie do pracy, poprzestając na żądaniu odszkodowania, doprowadza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta