Jak rozumieć cel gospodarczy
Nadużycie prawa jest zakazane. Jeśli więc jednym z zasadniczych celów operacji restrukturyzacyjnej jest uchylanie się od opodatkowania lub unikanie opodatkowania, to podatnik może zostać pozbawiony przywilejów
Z WOKANDY | Nadużycie prawa jest zakazane. Jeśli więc jednym z zasadniczych celów operacji restrukturyzacyjnej jest uchylanie się od opodatkowania lub unikanie opodatkowania, to podatnik może zostać pozbawiony przywilejów Piotr Świniarski Marcin Żuk Okoliczność, że w chwili połączenia przejmowana spółka nie prowadzi żadnej działalności, nie ma żadnych udziałów finansowych i przynosi spółce przejmującej jedynie straty w znacznej wysokości i spowodowane nieznanymi przyczynami, może uzasadniać domniemanie, że operacja nie została dokonana w „uzasadnionych celach gospodarczych"
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 10 listopada 2011 r. (C-126/10), w którym zawarł istotne wskazówki odnośnie do interpretacji pojęcia „uzasadniony cel gospodarczy" z artykułu 15 (1) (a) Dyrektywy Rady z 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów (nr 2009/133/EC, wersja skonsolidowana z 19 października 2009 r.).
Wniosek o wykorzystanie straty W rozpatrywanej sprawie bank mający siedzibę w Portugalii był właścicielem udziałów w czterech spółkach holdingowych z siedzibą w Portugalii. Bank podjął decyzję o wyeliminowaniu części tych podmiotów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta