Surowe kary za korupcję gospodarczą
Zdradzanie tajemnicy firmy jej konkurentom jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności
Jednym z zadań prawa karnego jest przeciwdziałanie zjawiskom korupcyjnym w gospodarce. Karalność za tzw. przestępstwo oszustwa na stanowisku kierowniczym, inaczej nazywane korupcją gospodarczą, przewiduje art. 296a kk.
Zgodnie z nim przestępstwem jest żądanie lub przyjmowanie korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy, w zamian za nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązku, które może wyrządzić firmie szkodę majątkową albo stanowi czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia.
Pieniądze za szkodzenie Do odpowiedzialności za działanie na szkodę przedsiębiorcy mogą zostać pociągnięte przede wszystkim osoby pełniące funkcje kierownicze w jednostkach organizacyjnych wykonujących działalność gospodarczą, a więc np. prezes spółki czy wiceprezesi. Możliwe jest to jedynie wówczas, gdy zażądają oni lub przyjmą korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę. Osoba taka nie musi zatem faktycznie przyjąć takiej korzyści.
Wystarczy, że jej zażąda. Korzyścią majątkową są nie tylko pieniądze ale także inne dobra majątkowe i wartościowe przedmioty, jak np. obraz, samochód, nieruchomość, biżuteria, czy wczasy. Taką korzyścią majątkową może być także umorzenie długów prezesa. Natomiast korzyścią osobistą może być np. obietnica awansu czy załatwienie pracy członkowi rodziny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta