Zebranie dowodów to zadanie urzędu, izba może je tylko uzupełnić
Zdarza się, że organ podatkowy pierwszej instancji wydaje decyzję przed skompletowaniem materiału dowodowego, bo chce uniknąć przedawnienia zobowiązania. To rażące obejście prawa i naruszenie zasady dwuinstancyjności
Postępowanie | Zdarza się, że organ podatkowy pierwszej instancji wydaje decyzję przed skompletowaniem materiału dowodowego, bo chce uniknąć przedawnienia zobowiązania. To rażące obejście prawa i naruszenie zasady dwuinstancyjności
Prawo strony do rozpoznania jej sprawy w postępowaniu podatkowym przez dwa niezależne organy jest gwarantowane przepisami Konstytucji. Znajdują one swoje rozwinięcie w ordynacji podatkowej (dalej op).
Zgodnie z art. 127 op postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne. Zasada ta wskazuje, że „każda sprawa winna być rozpatrzona dwukrotnie, a organ drugiej instancji nie może się tylko ograniczyć do kontroli organu pierwszej instancji” (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 października 2011r., I FSK 1361/10).
Dyrektywa ta może zostać w pełni zrealizowana, tylko gdy organ prowadzący postępowanie w pierwszej instancji zbierze wyczerpujący materiał dowodowy i dopiero na tej podstawie wyda decyzję podatkową.
Jedynie w takim przypadku organ orzekający w instancji odwoławczej będzie mógł rozpoznać sprawę, bazując na tych samych dowodach, które stały się podstawą skarżonej decyzji. Jest to istotne, bo każdy podatnik musi mieć gwarancje, że cały materiał dotyczący jego sprawy zostanie poddany co najmniej dwukrotnej ocenie.
Co z nowymi świadkami
Może się jednak okazać, że do podjęcia prawidłowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta