Spór z sąsiadem może nas dużo kosztować
Decydując się na złożenie pozwu w sądzie, trzeba się przygotować na wydatki. To, ile zapłacimy, zależy od tego, o co chcemy się spierać
Do uiszczenia kosztów sądowych, co do zasady, zobowiązana jest ta strona, która wnosi do sądu pismo (chyba że inaczej wynika z przepisów). Mówi o tym wyraźnie ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 90, poz. 594 ze zm.).
Kiedy i za co się należy
Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Opłata jest pobierana wówczas, gdy przewiduje to przepis ustawy. Podlegają jej nie tylko pozew, lecz także apelacja, zażalenie, skarga kasacyjna, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty. Płacić trzeba również, gdy składamy wniosek o wpis do księgi wieczystej i wykreślenie z niej czy skargę, np. na orzeczenie referendarza sądowego lub na czynności komornika.
Z kolei wydatki obejmują należności, które powstają przy okazji prowadzenia procesu, a więc m.in. koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta