Jak można skutecznie przekształcić spółkę cywilną w komandytową
Komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Rolę wspólnika pasywnego pełni komandytariusz, który w zasadzie nie prowadzi spraw firmy i nie reprezentuje jej
W odróżnieniu od spółek prawa handlowego spółka cywilna jest tylko umową wiążącą przedsiębiorców, nie ma odrębnej podmiotowości prawnej. Co więcej, w spółce cywilnej cały jej majątek stanowi współwłasność wspólników, spółka komandytowa zaś podobnie jak pozostałe spółki osobowe, jako tzw. ułomna osoba prawna, może posiadać własny majątek i to ona jest podmiotem praw i obowiązków (a nie wspólnicy – z wyłączeniem prawa podatkowego, gdzie podatnikami podatku dochodowego są wyłącznie wspólnicy). Ma to szczególne znaczenie w przypadku odpowiedzialności wspólników za zobowiązania.
Jakie przepisy
- Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: ksh) reguluje w art. 551 i następnych przekształcenie spółek osobowych tj. spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej oraz spółek kapitałowych – spółki z o.o. i akcyjnej.a
- Jednocześnie art. 26 § 4 ksh określa kwestię przekształcenia spółki cywilnej, przewidując jej dobrowolne przekształcenie w spółkę jawną, a ponadto umożliwia przekształcenie spółki cywilnej w osobową inną niż jawna, tj. w partnerską, komandytową bądź komandytowo-akcyjną (art. 551 § 2 ksh).
- Do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta