Gdy pismo za późno trafi do ZUS
O zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego można wnioskować więcej niż raz, ale prawo do tego świadczenia jest jedno. Podanie złożono z opóźnieniem nie pozbawia uprawnień do wolnego i pieniędzy
Ojcowie coraz częściej angażują się w opiekę nad potomstwem. Od 1 stycznia 2010 r. ubezpieczony ojciec wychowujący dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez czas ustalony w art. 1823 k.p. jako okres urlopu ojcowskiego. Od 1 stycznia 2012 r. są to dwa tygodnie, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko określonego wieku >patrz ramka.
- Prowadzę własną firmę. 18 lipca br. wystąpiłem do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego od 16 lipca br. ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do tego świadczenia, ponieważ wniosek nie został złożony przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku. Czy mogę ponowie wystąpić o jego wypłatę? – pyta czytelnik.
Wiek dziecka
Biologiczny rodzic może wziąć urlop ojcowski wyłącznie do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Z chwilą osiągnięcia przez nie tego wieku pracownik traci uprawnienie do tego wolnego i tym samym do zasiłku macierzyńskiego.
Zgodnie z art. 112 kodeksu cywilnego termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta