Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy dzierżawca gruntu jest zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości

04 września 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Kuryło-Gołoś
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz  Kuryło-Gołoś dyrektor, lider Zespołu ds. Podatku od Nieruchomości Deloitte
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Kuryło-Gołoś dyrektor, lider Zespołu ds. Podatku od Nieruchomości Deloitte

W umowach dzierżawy często zawierane są klauzule przenoszące odpowiedzialność za zapłatę daniny na posiadacza zależnego. Postanowienia takie nie wywierają żadnych skutków w zakresie obowiązków podatkowych stron tego porozumienia

Z art. 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm. (dalej: ustawa) wynika, że podatnikami podatku od nieruchomości są m.in.: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami lub posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, a także posiadaczami zależnymi pod warunkiem, że posiadanie zależne wynika z umowy zawartej ze Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego (j.s.t.).

Mimo że zapisy ustawy odnoszące się do podatnika podatku od nieruchomości nie wydają się skomplikowane, w praktyce istnieją przypadki budzące liczne wątpliwości interpretacyjne.

Zdefiniowanie pojęć

Za punkt wyjścia można przyjąć stanowisko, że ze względu na majątkowy charakter podatku od nieruchomości podatnikiem jest podmiot wskazany w art. 3 ustawy bez względu na to, czy czerpie korzyści z władania nieruchomościami i obiektami budowlanymi, od których płaci podatek od nieruchomości.

Kwestią podstawową przy interpretacji art. 3 ustawy jest też zdefiniowanie pojęcia „właściciela”. Zgodnie z przeważającym poglądem wyrażanym w orzecznictwie pojęcie to należy interpretować poprzez pryzmat przepisów kodeksu cywilnego. Najważniejszymi przepisami mającymi zastosowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9326

Wydanie: 9326

Spis treści
Zamów abonament