Zadaniowy system nie jest wolny od nadgodzin
Ustalenie z pracownikiem zadań do wykonania nie zwalnia ze stosowania norm czasu pracy. Dotyczy to również osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych
- Szefa działu handlowego zatrudniamy w systemie zadaniowego czasu pracy. W związku z tym nie ewidencjonujemy jego godzin pracy. Pracownik twierdzi, że regularnie wykonuje zadania po 9–10 godzin, gdyż tyle pracuje dział handlowy firmy, którego bezpośredni i osobisty nadzór jest jego obowiązkiem. Domaga się z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. Uważamy, że mu ono nie przysługuje, gdyż w zadaniowym czasie pracy nie ma nadgodzin, a dla kierowników i tak są one nieodpłatne. Czy mamy rację? – pyta czytelnik.
Zadaniowy czas pracy jest szczególnym systemem, gdzie miernikiem wykonywania obowiązków nie jest – w przeciwieństwie do wszystkich innych systemów czasu pracy dopuszczalnych przez przepisy kodeksu pracy - czas, ale rzeczywiście wykonane zadanie (zadania).
Podstawową różnicą między zadaniowym a pozostałymi systemami czasu pracy, które może stosować pracodawca jest to, że w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta