Nie każdy może wejść do spółki jawnej
Wspólnicy mogą wyrazić zgodę na prowadzenie przez jednego z nich konkurencyjnej działalności gospodarczej w stosunku do spółki
W świetle art. 56 § 2 kodeksu spółek handlowych wspólnik spółki jawnej nie może, bez wyraźnej lub domniemanej akceptacji pozostałych wspólników, zajmować się interesami konkurencyjnymi, w szczególności uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partner, komplementariusz lub członek organu spółki kapitałowej.
Przykład 1
Pani Martyna jest wspólnikiem spółki jawnej zajmującej się produkcją kosmetyków. Ma ona także objąć funkcję wiceprezesa zarządu sp. z o.o. o tożsamym co sp.j. profilu działalności. Pozostali wspólnicy spółki jawnej nie wyrazili jednak na to zgody, podejmując stosowną uchwałę.
Pani Martyna nie może więc zasiąść w zarządzie sp. z o.o. Inna sytuacja byłaby wówczas, gdyby reszta uczestników sp.j. zaakceptowała dodatkową działalność pani Martyny w sp. z o.o., mimo że byłaby ona konkurencyjna wobec przedmiotu zadaniowego spółki jawnej.
Sformułowanie „w szczególności” sugeruje, że wymieniony katalog jest otwarty. Zajmowanie się działalnością konkurencyjną może dotyczyć zatem każdej formy jej prowadzenia, a nie tylko tej wskazanej w cytowanym przepisie. Dopuszczalne jest także rozszerzenie w umowie spółki jawnej przedmiotowego zakazu np. na prokurentów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta