Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co może sąd rejestrowy, czyli o co cały ten zgiełk

04 września 2012 | Prawo | Wojciech Łukowski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Przepisy dotyczące rejestracji spółek w wielu miejscach budzą problemy interpretacyjne 
– analizuje wrocławski sędzia

To, co może badać sąd rejestrowy przy okazji wniosku o wpis do KRS spółki z o.o., stało się tematem sierpnia. W przedstawianych poglądach, w których przywołuje się art. 18 k.s.h., zapomina się jednak o zasadniczym przepisie kształtującym kognicję sądu, czyli art. 23 ustawy o KRS. Kognicja sądu rejestrowego regulowana jest przede wszystkim przez art. 23 ustawy o KRS. Zgodnie z tym przepisem sąd rejestrowy (1) bada, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa oraz czy dane wskazane we wniosku o wpis do Rejestru w zakresie określonym w art. 35 są prawdziwe, a w pozostałym zakresie (2) bada, czy zgłoszone dane są zgodne z rzeczywistym stanem, jeżeli ma w tym względzie uzasadnione wątpliwości. Prawie identycznie brzmiał przedtem art. 16 k.h., co pokazuje, że tak ukształtowana kognicja sądu to nie ostatnie 12 lat, a raczej 80.

Pominę odwołanie do art. 35 ustawy o KRS we wskazanym przepisie. Na skutek tej regulacji dokonuje się automatyczna weryfikacja prawidłowości oznaczania wpisywanych podmiotów numerami PESEL i REGON. Wracając natomiast do art. 23 ustawy o KRS, zauważyć trzeba, że sąd (1) bada dołączone do wniosku dokumenty, a w pozostałym zakresie (2) bada zgodność z rzeczywistym stanem rzeczy, jeżeli ma w tym względzie uzasadnione wątpliwości. Norma wskazuje, że jest coś, co sąd sprawdza zawsze, a poza tym coś, co sprawdza, jeżeli ma uzasadnione wątpliwości. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9326

Wydanie: 9326

Spis treści
Zamów abonament