Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy zmianie waluty zobowiązania nie powstają różnice kursowe

04 września 2012 | Prawo i praktyka | Edyta Głębicka

Jeżeli podatnik przewalutuje niezapłacone należności na złote i dokona ich zapłaty, to taka operacja nie wpływa na jego wynik podatkowy. Może jedynie oddziaływać na wynik finansowy

- Mamy nieuregulowane zobowiązania wobec naszego kontrahenta, wynikające z wystawionych w ubiegłym roku faktur za wykonane usługi. Faktury zostały wystawione w walutach obcych, tak zostały ujęte w księgach i przeliczone na złote według kursu średniego NBP. Zostały także ujęte jako koszty uzyskania przychodów. Postanowiliśmy z kontrahentem przewalutować istniejące zobowiązania na polskie złote, przyjmując umowne kursy.

Zmiana waluty zostanie dokonana na dzień zawarcia pisemnego porozumienia w tej sprawie, a przewalutowanie dotyczyłoby tylko zobowiązań (faktur) wymienionych w załączniku do porozumienia. Nasze zobowiązania będą więc wyrażone w złotych i w złotych dokonamy ich zapłaty. Czy w tej sytuacji powstanie skutek w postaci różnic kursowych od zobowiązań (kosztów), które to różnice miałyby stanowić przychody lub koszty podatkowe (odpowiednio dodatnie i ujemne różnice kursowe)? Czy ewentualne podatkowe różnice kursowe powstałyby w związku z uregulowaniem zobowiązania wyrażonego już w walucie polskiej? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o CIT różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

U ponoszącego koszt dodatnie różnice kursowe powstają,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9326

Wydanie: 9326

Spis treści
Zamów abonament