Przedsiębiorcy nie grozi już wyrok zaoczny
Pozwany nie ma ustawowego obowiązku wnoszenia odpowiedzi na pozew
Na skutek zmian kodeksu postępowania cywilnego obowiązujących od 3 maja 2012 r. zniesione zostało postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych. Uchylony został tym samym przepis art. 47918 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym sąd gospodarczy mógł wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany przedsiębiorca nie złożył odpowiedzi na pozew. Na podstawie takiego wyroku powód mógł prowadzić egzekucję, ponieważ wyrokom zaocznym sąd z urzędu nadaje klauzulę wykonalności (art. 333 § 1 pkt 3 k.p.c.).
Przedsiębiorca dowiadywał się zatem o wyroku dopiero od komornika prowadzącego egzekucję. Do wydania wyroku zaocznego na posiedzeniu niejawnym dochodziło najczęściej w związku z przyjęciem, na podstawie art. 139 § 3 k.p.c. domniemania, że odpis pozwu do pozwanego przedsiębiorcy, który nie był przez niego odebrany, został mu doręczony, na skutek nieujawnienia w rejestrze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta