Emerytura za medal na paraolimpiadzie
Na prawie 2,5 tys. zł miesięcznie mogą liczyć medaliści igrzysk letnich lub zimowych po zakończeniu kariery sportowej. Dotyczy to również zwycięzców olimpiady dla osób niepełnosprawnych
Tzw. emerytury olimpijskie to potoczne określenie świadczenia pieniężnego przyznawanego polskim sportowcom, którzy na olimpiadzie zdobyli co najmniej jeden medal, a jednocześnie spełniają inne warunki określone w przepisach. Od kilku lat nie zmienia się wysokość wypłacanych co miesiąc kwot. W 2012 r. jest to 2483,77 zł.
Wysokość tej emerytury ustala się na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, przy uwzględnieniu mnożnika w wysokości 1,3255. Sportowiec, któremu przyznano świadczenie, otrzymuje je w pełnej wskazanej wysokości. Nie jest to zatem klasyczna emerytura, bo nie są od niej odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy czy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Uprawniony były olimpijczyk musi jednak wykazać otrzymane świadczenie w rocznym zeznaniu podatkowym i odprowadzić od niego podatek.
Dawniej - nie dla wszystkich
Pewne wątpliwości co do warunków uzyskania emerytur olimpijskich wprowadzonych w 2000 r. do ustawy o kulturze fizycznej miał rzecznik praw obywatelskich. Dopatrywał się niekonstytucyjności przepisów, gdyż pomijały one sportowców niepełnosprawnych, zdobywców medali na igrzyskach paraolimpijskich. W listopadzie 2001 r. RPO zaskarżył regulację do Trybunału Konstytucyjnego. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta