Jak można ubiegać się o zwrot podatku od nieruchomości
Przedsiębiorcy mają prawo ubiegać się o stwierdzenie nadpłaty. Przykładowo wtedy, gdy wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowaną kwotę
Z uwagi na majątkowy charakter podatku od nieruchomości efektem kompleksowej weryfikacji aktualnych rozliczeń podatników w tym zakresie może być zidentyfikowanie nadpłaty w poprzednich okresach rozliczeniowych. Choć postępowanie podatkowe w sprawie stwierdzenia nadpłaty regulują przepisy ordynacji podatkowej, w praktyce postępowanie przed organami podatkowymi pierwszej instancji – a w szczególności działania podejmowane przez te organy – różni się od innych postępowań podatkowych. Zdarza się, że organy podatkowe kwestionują nie tylko zasadność, ale także samą możliwość wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.
Wniosek razem z korektą
Podatnikom podatku od nieruchomości, którzy są przedsiębiorcami, przysługuje prawo złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty m.in. w sytuacji, gdy wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek.
Wraz z wnioskiem należy złożyć stosowne korekty deklaracji na podatek od nieruchomości. W naszej ocenie w takiej sytuacji przedmiotowy wniosek pełni również rolę uzasadnienia przyczyn korekty deklaracji, o czym warto jest wspomnieć w treści pisma, aby wyeliminować wszelkie wątpliwości na dalszym etapie postępowania.
Jednocześnie należy pamiętać, że prawo złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty nie jest nieograniczone czasowo. Ordynacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta