Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy brak pełnych ścian wpływa na wysokość podatku

18 września 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Parulski

Aby dany obiekt mógł być uznany za budynek dla potrzeb podatku od nieruchomości, musi być m.in. wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Problem pojawia się, gdy nie są one kompletne

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) przedmiotem opodatkowania są m.in. budynki (lub ich części), budowle (lub ich części) związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Budowla została zdefiniowana w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy, w myśl którego jest nią obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Z kolei budynkiem, stosownie do art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy, jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. A zatem, aby dany obiekt budowlany mógł zostać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9338

Wydanie: 9338

Spis treści
Zamów abonament