Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziecko na zamówienie

29 września 2012 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
Matryca formierska do odlewania lalek używana w firmie cascelloid w latach 50.
źródło: Plus Minus
Matryca formierska do odlewania lalek używana w firmie cascelloid w latach 50.

Dziecko poczęte in vitro już dziś może mieć trzy matki, ojcodziadka, bratoojca. Za kilka lat możliwe będzie selekcjonowanie zarodków tak, by wyeliminować wszystkie niepożądane cechy, za kilkanaście – ich ulepszanie

Kilka tygodni temu opublikowano w Stanach Zjednoczonych książkę („Am I My Genes?: Confronting Fate and Family Secrets in the Age of Genetic Testing" Roberta Klitzmana), w której „zapowiedziano" nową usługę prokreacyjną, jaka miałaby być dostępna już niebawem dla rodziców decydujących się na poczęcie dziecka za pomocą procedury in vitro.

Amerykański uczony zapowiada mianowicie, że w ciągu kilku lat rodzice będą mieli dostęp do testów, które już na prenatalnym etapie życia wykryją nie tylko autyzm, zespół Downa czy podatność na rozmaite formy raka, ale też „gen homoseksualizmu" (na razie nikt go wprawdzie nie odkrył, a etiologia tej skłonności homoseksualnej nie jest znana, ale Klitzman już wie, że on istnieje). – To zaś będzie oznaczać – przekonuje uczony – że już niebawem ludzie będą mogli zdecydować, czy chcą mieć dziecko, które będzie gejem, czy nie.

Przed taką możliwością już kilka lat temu ostrzegał zresztą w „Końcu człowieka" Francis Fukuyama, który odnosząc się do innych niż in vitro problemów bioetycznych pisał, że niezależnie od progejowskiej propagandy, większość ludzi wybierze jednak potomstwo, które zagwarantuje im wnuki i w miarę normalną sytuację rodzinną.

„Wyobraźmy sobie, że za 20 lat dobrze zrozumiemy genetyczne podłoże homoseksualizmu i znajdziemy sposób, który pozwoli rodzicom znacznie zmniejszyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9348

Wydanie: 9348

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament