Co z VAT i poziomem wsparcia
Fundusze unijne | Samorządy obawiają się mocnego realnego spadku poziomu dofinansowania w latach 2014–2020.
Przyszły rok raczej nie przyniesie dodatkowych pieniędzy z programów operacyjnych dla samorządów. Skąd miałyby się one wziąć? Choćby z oszczędności lub przesunięć wewnątrz programów. Jednak jak mówił Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego, podczas debaty „Fundusze unijne w roku 2013 i latach 2014–2020", która była częścią Kongresu Samorządów Gmina 2012, szanse na to są nikłe.
– Zawsze na koniec realizacji programów, i to nic nowego, bo tak zakończył się okres 2004–2006, pojawiają się wolne środki z oszczędności na projektach. Rolę, choć coraz mniejszą, odgrywają też różnice kursowe w relacji złotego do euro – wskazywał, dodając jednak od razu, że kurs jest stabilny, a poziom wykorzystania pieniędzy w programach, szczególnie regionalnych, jest tak wysoki, że można co najwyżej liczyć na oszczędności.
– Być może pojawi się też nieco środków będących następstwem tzw. korekt finansowych – uważa wiceminister, ale w praktyce przełoży się to jedynie na to, że gdy jeden samorząd straci, zyska inny.
Inwestycyjna pauza
Dalsza dyskusja dotyczyła już wyłącznie pieniędzy z nowego budżetu Unii na lata 2014–2020. Zdziebło ostrzegał, że przeciągające się rozmowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta