Opinia inspektora o lipnym angażu nie jest ostateczna
Gdy ZUS uzna umowę o pracę za pozorną i wyłączy z ubezpieczenia społecznego, zainteresowanemu przysługuje droga odwoławcza, łącznie z sądową.
- Z otrzymanego protokołu pokontrolnego ZUS wynika, że organ uznał za pozorną umowę o pracę, którą podpisałem z synową będącą w ciąży i wyłączył ją z ubezpieczeń społecznych, pozbawiając prawa do zasiłku chorobowego z tytułu zwolnienia, na którym obecnie przebywa. Czy miał takie prawo, a jeśli tak, to jakie przysługują mi środki odwoławcze? – pyta czytelnik.
ZUS miał prawo wyłączyć synową z ubezpieczeń, ale płatnik nie musi zgadzać się z takim rozstrzygnięciem. Najpierw powinien wnieść zastrzeżenia do otrzymanego protokołu, a jeśli ZUS nie uwzględni ich w wydanej decyzji, odwołać się od niej do sądu.
Co może organ
W czasie prowadzonych kontroli inspektorzy ZUS mają prawo sprawdzać, czy umowa o pracę nie została zawarta tylko po to, aby otrzymać świadczenia. A jeśli uzna, że tak się stało, podejmie kroki zmierzające do wyłączenia takiej osoby z ubezpieczeń społecznych. Uprawnienie to wynika z art. 83 ust. 1 oraz art. 86 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus).
Kontrole sprawdzające, czy angaż nie jest fikcyjny, ZUS prowadzi zwłaszcza w przypadkach, gdy pracownik, któremu przyznano wysokie wynagrodzenie, w krótkim czasie po podjęciu pracy rozchorowuje się i korzysta z długich zwolnień lekarskich. Bardzo często dochodzi tu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta