Poszkodowani w wypadku przy pracy mogą wystąpić z pozwem zbiorowym
Nie ma przeszkód, aby pracownicy dochodzili swoich roszczeń od pracodawcy w postępowaniu grupowym. Może to jednak dotyczyć tylko niektórych spraw.
Pracownicy nie mogą występować z powództwami zbiorowymi w sprawach, w których podstawą ich roszczeń są przepisy prawa pracy (np. wynagrodzenie za nadgodziny). Przesądza o tym ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (DzU z 2010 r. nr 7, poz. 44, dalej ustawa).
Niewłaściwe byłoby jednak generalizowanie, że prawo pracy wyklucza dochodzenie przez podwładnych roszczeń od pracodawcy.
Zamknięty katalog
Zgodnie z definicją legalną postępowania grupowego jest to sądowe postępowanie cywilne, w których dochodzone są roszczenia jednego rodzaju, przez co najmniej dziesięć osób. I do tego roszczenia te muszą być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej.
Ponadto ustawę można stosować do spraw o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. W sprawach o roszczenia pieniężne postępowanie grupowe dopuszczalne jest jedynie wtedy, gdy wysokość roszczenia każdego członka grupy została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta