Usługi fachowego masażysty są zwolnione z podatku
Jeżeli podatnik zatrudnia fizjoterapeutę, to wykonywana przez niego praca w zakresie opieki medycznej (np. rehabilitacja) korzysta ze zwolnienia z VAT, nawet jeśli pracodawca zajmuje się zupełnie czym innym niż ratowanie zdrowia
- Nie jesteśmy podmiotem medycznym, świadczymy w zdecydowanej większości usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Jednak zatrudniamy wykwalifikowanego masażystę z wykształceniem fizjoterapeutycznym, który pracuje także z osobami cierpiącymi na schorzenia ruchowe lub kręgosłupa. Czy możemy usługi świadczone przez tego pracownika uznać za usługi zwolnione z VAT? – pyta czytelnik.
Od 1 stycznia 2011 r. pojawiło się sporo problemów z ustaleniem właściwej stawki dla usług o szeroko rozumianym charakterze medycznym. Do końca 2010 r. zwolnieniu podlegały bowiem usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, czyli m.in. usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych.
Natomiast od 1 stycznia 2011 r. zwolnieniu podlegają co do zasady usługi opieki medycznej, ale służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z nimi związane). Ponadto usługi te powinny być wykonywane przez podmioty lecznicze, albo przez lekarza i lekarza dentystę, pielęgniarkę i położną, psychologa oraz innych podmiotów wykonujących inne zawody medyczne (art.43 ust.1 pkt 19 ustawy o VAT).
Innymi słowy, nie wystarczy już samo świadczenie usług medycznych o wskazanym w ustawie celu. Musi je wykonywać podmiot wymieniony w ustawie.
Jaki jest cel świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta