Światowy rząd gospodarczy
Jeżeli światowy regulator nie powstanie, będzie postępowała degeneracja światowego systemu gospodarczego o trudnych do przewidzenia skutkach – uważa ekonomista.
Po drugiej wojnie światowej, po wcześniejszych doświadczeniach wielkiego kryzysu, na teoretycznej podstawie ekonomii keynesowskiej, a także niemieckiej ekonomii ordoliberalnej, w krajach świata zachodniego ukształtował się ład społeczno-gospodarczy, który zapewnił tym krajom długotrwały wzrost gospodarczy i stabilność społeczną.
W obszarze polityki ład ten opierał się na systemie demokracji parlamentarnej, a w obszarze gospodarki jego istotą była konstatacja, że wolny, pozbawiony zupełnie regulacji rynek jest zawodny (market failure), ma naturalne skłonności do degeneracji, głównie w postaci monopolizacji. Ale jednocześnie, że właściwe oddziaływanie państwa na gospodarkę potrafi te zawodności korygować.
W połowie lat 70. ubiegłego wieku w gospodarce światowej rozpoczął się ciąg znaczących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta