Krótki urlop ojcowski na przełomie roku
Gdy pracownik będzie korzystał z tacierzyńskiego zarówno w grudniu, jak i w styczniu, zasiłek i należne od niego składki trzeba rozliczyć po wypłacie świadczenia. Chyba że szef poszatkuje wypłatę. ∑ Zatrudniamy w firmie
Kobieta urodziła dziecko 15 listopada br. Ojciec dziecka – także nasz pracownik, złożył wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego na przełomie grudnia i stycznia – dokładnie od 24 grudnia do 16 stycznia. Naszym zdaniem dwutygodniowy urlop ojcowski rozpoczęty w Wigilię Bożego Narodzenia skończy się w niedzielę 6 stycznia 2013 r.
Z tego tytułu wypłacimy zatrudnionemu część zasiłku w grudniu (za ten miesiąc), a część w styczniu. Za pozostałe dni otrzyma pensję. Jakie składki i od jakich podstaw powinniśmy naliczyć za tę osobę? Jakie złożyć dokumenty? Czy dobrze obliczyliśmy czas trwania urlopu? – pyta czytelnik.
Rzeczywiście tacierzyński udziela się na zasadach takich samych jak urlop macierzyński – czyli na wszystkie kolejno następujące po sobie dni kalendarzowe, a nie na dni pracy, tak jak przy urlopie wypoczynkowym.
Przesądza o tym art. 1823 § 3 kodeksu pracy, który w zakresie liczenia terminów odsyła do stosowania art. 1831 § 1 k.p. Zatem pracodawca prawidłowo ustalił, że pełnowymiarowy (czyli dwutygodniowy) urlop ojcowski rozpoczęty 24 grudnia będzie trwał do 6 stycznia 2013 r. włącznie. To oznacza, że tata będzie musiał stawić się w firmie w poniedziałek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta