Kiedy dowody zebrane w czasie kontroli nie mają mocy prawnej
Przyznanie przez organ, że nastąpiło naruszenie przepisów przez urzędników nie wystarczy, aby zgromadzone dokumenty nie były uwzględniane przy ocenie wyniku inspekcji.
Ustawa z 2 lipca 2004 r. swobodzie działalności gospodarczej (dalej: uosdg) przewiduje wiele instrumentów mających chronić przedsiębiorcę przed kontrolerami, którzy łamią przepisy. Z licznymi z nich nie wiąże się jednak żadna szczególna sankcja dla kontrolerów poza ewentualną możliwością dochodzenia odszkodowania według reguł ogólnych wyznaczonych przez kodeks cywilny.
Przykładowo art. 80b uosdg stanowi, że czynności kontrolne powinny być przeprowadzane w sposób sprawny i możliwie niezakłócający funkcjonowania kontrolowanego przedsiębiorcy. W przypadku gdy przedsiębiorca wskaże na piśmie, że przeprowadzane czynności zakłócają w sposób istotny jego działalność gospodarczą, konieczność podjęcia takich czynności powinna być uzasadniona w protokole kontroli.
Zupełnie inaczej na tle tego typu regulacji „bez sankcji" wygląda możliwość pozbawienia mocy prawnej dowodów zebranych przez kontrolerów (zob. art. 77 ust. 6 uosdg).
Regulacje w wielu ustawach
Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców przeprowadzana jest na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, chyba że zasady i tryb kontroli wynikają z bezpośrednio stosowanych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo z ratyfikowanych umów międzynarodowych. W zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta