Bez większych zmian w etatowym czasie wolnym od zadań
2013 r. będzie drugim z rzędu, kiedy pracownicy mają więcej czasu na wybranie zaległego urlopu wypoczynkowego. Można to zrobić do końca września zamiast do końca pierwszego kwartału, jak było jeszcze w poprzednich latach.
Dzięki tej zmianie podwładni zyskali dodatkowe pół roku na skorzystanie z dawnych wakacji i to w najbardziej pożądanym okresie, czyli m.in. w letnich miesiącach.
Właściwie inne reguły dotyczące urlopów wypoczynkowych są stałe. Jednak wielu pracodawców musi zwrócić uwagę na to, czy właściwie liczą współczynnik ekwiwalentowy. Czujność jest szczególnie wskazana, gdyż wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (K 27/11, DzU z 2012 r., poz. 1110) uchylił przepis, zgodnie z którym święto pokrywające się z dniem wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie obniżało wymiaru czasu pracy.
Uwaga na święto
Od 8 października 2012 r., czyli od daty publikacji wyroku TK, jeżeli nałoży się na siebie dzień wolny z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i święto, to święto obniża wymiar czasu pracy. To zaś oznacza, że za takie zdublowane w jednym dniu święto i wolne, trzeba wyznaczyć dodatkowy dzień wolny, aby zachować zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Wpływa to także na liczenie współczynnika ekwiwalentowego w tych firmach, gdzie dniem wolnym jest np. piątek. W 2013 r. żadne święto nie wypada w sobotę, w którą najczęściej pracownicy mają wolne.
Dla przypomnienia wyjaśniamy to, co zmieniło się od stycznia 2012 r. i co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta