Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milczenie może być niekiedy uznane za akceptację propozycji

28 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Zboralski
Łukasz Zboralski radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy sp. k.
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Zboralski radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy sp. k.

Przedsiębiorca w przypadku otrzymania oferty, której nie chce przyjąć, powinien złożyć wyraźne oświadczenie o jej odrzuceniu. Wszystko po to, by uniknąć ewentualnych wątpliwości.

Najczęstszym trybem nawiązywania stosunków umownych jest złożenie oferty i jej przyjęcie.

Powszechność tej formy wynika z dwóch względów. Decydujące znaczenie ma prostota takich czynności, czytelnych także dla nieprofesjonalistów. Po wtóre wpływa na to okoliczność, że nie ma zazwyczaj racjonalnej potrzeby, aby zawarcie typowych umów poprzedzać negocjacjami, nie mówiąc już o ich zawieraniu w ramach przetargu, czy aukcji.

Nie wchodząc w tematykę trybu ofertowego, uregulowanego w art. 66–70 Kodeksu cywilnego, przypomnijmy, że poprzez ofertę rozumiemy, zgodnie z art. 66 k.c., oświadczenie woli jednej strony, które wyraża stanowczy zamiar zawarcia umowy oraz zawiera, co najmniej istotne jej postanowienia (essentialia negotii). Do zawarcia umowy dochodzi, gdy w odpowiedzi na oświadczenie złożone przez oferenta, zawierające wszystkie wskazane elementy, adresat tego oświadczenia (oblat) złoży wyraźne własne oświadczenie o jej przyjęciu.

Wyjątek od reguły

W określonych jednak sytuacjach, do zawarcia umowy dojdzie także, gdy oblat zachowa się biernie, tj. w ogóle nie zareaguje na złożoną ofertę. Mówimy wówczas o milczącym, lub też – jak czasem określa się to – dorozumianym przyjęciu oferty. Jest to wyjątek od reguły, zgodnie z którą nawiązanie stosunku obligacyjnego następuje poprzez jasno wyartykułowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9422

Wydanie: 9422

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament