Kiedy menedżer ma status podatnika VAT
W sytuacji gdy istnieje stosunek prawny, w ramach którego zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, nie mamy do czynienia z samodzielną działalnością gospodarzą w rozumieniu podatku od towarów i usług
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 6 listopada 2012 r. (IPPP/443-850/12-4/MM).
Wnioskodawca, powołany na członka zarządu spółki zajmującej się m.in. wytwarzaniem i przesyłaniem energii elektrycznej, świadczy usługi zarządzania na podstawie kontraktu menedżerskiego. Jest on czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą.
Samodzielność wykonywania czynności zarządzania jest ograniczona kodeksem spółek handlowych, statutem spółki oraz samą umową o zarządzanie. Wnioskodawca nie mobilizuje zasobów ludzkich, nie ma żadnych pracowników ani osób zatrudnionych w celu realizacji umowy o zarządzanie. Kontrakt menedżerski nie zawiera zapisów dotyczących odpowiedzialności zarządzających wobec podmiotów zewnętrznych.
Kontrakt został zawarty pod warunkiem zawarcia umowy ubezpieczenia. Z treści umowy ubezpieczenia wynika, że odpowiedzialność wobec osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta