Notarialna kopia uratuje zawodową przyszłość pracownika
Pracodawca wystawia i wydaje podwładnemu oryginał świadectwa pracy niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu angażu. Na wypadek jego zaginięcia czy zniszczenia, warto zadbać o jego poświadczony duplikat.
Obowiązek wydania dokumentu o przebiegu zatrudnienia regulują kodeks pracy i rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., dalej rozporządzenie). Pracodawca ma obowiązek zrobić to niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.
Kilka dni zwłoki
Nie zawsze jednak można wydać ten dokument od ręki. Dzieje się tak np. przy rozwiązaniu umowy o pracę w trybie natychmiastowym. W takiej sytuacji świadectwo trzeba przekazać pracownikowi nie później niż w ciągu siedmiu dni od upływu terminu ustawowego.
Przełożony nie może uzależnić spełnienia tego obowiązku od żadnej okoliczności. W szczególności nie wolno mu opóźnić lub odmówić wydania świadectwa dlatego, że podwładny wcześniej nie rozliczył się np. z udzielonej mu pożyczki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta