Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie za wizytę u lekarza

28 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Zanim podwładny w czasie pracy wyjdzie do lekarza, powinien uzyskać na to zgodę szefa. Takie postępowanie uchroni go nawet przed utratą etatu

- Czy uzyskanie zwolnienia lekarskiego usprawiedliwia wcześniejsze opuszczenie stanowiska pracy bez zgody, a nawet wiedzy przełożonego? Szef zapowiedział, że w każdym takim wypadku rozwiąże angaż w trybie natychmiastowym. Czy to prawidłowe? – pyta czytelnik.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Niekiedy rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym może być uzasadnione, choć pracownik przedstawił zaświadczenie o niezdolności do pracy już w dacie opuszczenia stanowiska. Niewykluczone jednak, że takie działanie szefa będzie przedwczesne.

W ustalonym z pracodawcą czasie pracy podwładny powinien przebywać na stanowisku pracy. Wynika to z art. 100 § 2 pkt 1 k.p. i jest traktowane jako jeden z podstawowych obowiązków służbowych. Ich naruszeniem jest zatem opuszczenie zakładu bez usprawiedliwienia. Może się jednak zdarzyć, że podwładny ma wytłumaczenie, ale nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9422

Wydanie: 9422

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament