Licencje można amortyzować
Jeśli wykorzystywane prawo straci przydatność w działalności gospodarczej podatnika, to jego niezamortyzowana część może pomniejszyć przychody.
Obecnie prowadzenie większości rodzajów działalności gospodarczej wymaga korzystania z praw własności intelektualnej. Korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem jest zawieranie umów licencyjnych. Opłaty ponoszone w ramach takich umów są co do zasady kosztem uzyskania przychodów dla licencjobiorcy. Ustawy o PIT i CIT przewidują jednak różne sposoby rozliczania licencji dla celów podatkowych.
Poprzez odpisy amortyzacyjne
W przypadku licencji, która stanowi wartość niematerialną i prawną, rozliczenie w kosztach uzyskania przychodu następuje w czasie, poprzez odpisy amortyzacyjne. Amortyzacji podlegają nabyte licencje, które nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania.
Podatnik zalicza licencję do wartości niematerialnych i prawnych, jeśli przewiduje, że będzie używał jej na potrzeby związane ze swoją działalnością gospodarczą przez okres dłuższy niż rok.
Sądy administracyjne rozumieją pojęcie „przyjęcia do używania" w sposób szeroki, obejmujący także wykorzystywanie licencji do udzielania dalszych sublicencji (tak np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 lutego 2011 r., II FSK 1727/09). Jeśli więc podatnik zawiera umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta