O pieniądze można upomnieć się w sądzie
Powództwo wytacza się zgodnie z miejscem siedziby pozwanego. W pozwie trzeba wskazać: strony postępowania, wartość przedmiotu sporu oraz uzasadnić swoje roszczenie i poprzeć je dowodami.
Kontrahenci nie zawsze chcą uczciwie regulować zobowiązania. Wówczas przedsiębiorca zmuszony jest do dochodzenia ich na drodze sądowej. Posiadając odpowiednią wiedzę, sam może napisać pozew i wziąć udział w postępowaniu sądowym. Warto zatem dowiedzieć się, jak wygląda postępowanie sądowe i ile kosztuje.
Ważne!
W sprawach o zapłatę konieczne jest uiszczenie opłaty wynoszącej 5 proc. wartości przedmiotu sporu.
Gdzie kierować sprawę
Przedsiębiorca, który pomimo wezwania do zapłaty nie otrzymał należnej mu kwoty, może wystąpić do sądu z powództwem przeciwko swojemu kontrahentowi. Powództwo takie powinno być wytoczone przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany kontrahent ma miejsce zamieszkania (jeżeli jest osobą fizyczną) lub siedzibę (jeżeli jest osobą prawną, np. spółką z o.o., akcyjną) lub innym podmiotem niebędącym osobą fizyczną (np. spółką jawną).
Postępowanie cywilne toczy się najczęściej przed sądem rejonowym i to właśnie do niego najczęściej należy wystąpić z powództwem. Zdarza się jednak, że powództwo takie trzeba skierować do sądu okręgowego. Spośród spraw, z którymi najczęściej do sądów występują przedsiębiorcy, do sądów okręgowych należą sprawy z zakresu:
- o ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta