Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duża poprawa pozycji Polski

15 stycznia 2013 | Ekonomia | Marian Gorynia
źródło: PAP

Nasza gospodarka ma jeszcze znaczny potencjał wzrostu udziału w światowym systemie gospodarczym – ocenia rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Gospodarka Polski od 1990 roku jest pełnoprawnym, rzeczywistym uczestnikiem międzynarodowego podziału pracy. Dlatego też zamieszczone poniżej uwagi wpisują się w dwie szersze tendencje charakteryzujące procesy gospodarcze w skali świata w dwudziestoleciu 1990-2010, a mianowicie globalizację i transformację gospodarek postsocjalistycznych.

W długim okresie każda gospodarka dąży, a przynajmniej powinna dążyć, do zachowania względnej równowagi między eksportem a importem. W przypadku utrzymywania się długookresowej nierównowagi  (na przykład nadwyżki importu nad eksportem, jak to jest w Polsce), konieczne jest zapewnienie stabilnych źródeł finansowania, na przykład w postaci napływu inwestycji zagranicznych.

Zgodnie z rozwijaną od XVII wieku doktryną merkantylistyczną, to eksport powinien być wyznacznikiem pozycji danej gospodarki w otoczeniu zewnętrznym i na nim powinna skupiać się zarówno uwaga przedsiębiorców, jak i państwa jako całości. Dzisiejsze podejście do tych zagadnień jest siłą rzeczy bardziej zrównoważone i oprócz znaczenia eksportu dla rozwoju gospodarczego dostrzega się także pozytywne strony zaangażowania po stronie importu – import przyczynia się do rozwoju dzięki temu, że umożliwia zakupy niezbędnych dóbr inwestycyjnych i zaopatrzeniowych, a także daje możliwość wzbogacenia oferty rynkowej dla konsumentów.

Wzrost...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9436

Wydanie: 9436

Spis treści
Zamów abonament