Sposób na szybkie zakończenie sporu
Arbitraż zastępuje procesy przed sądami. Wcześniej jednak strony muszą się umówić, że roszczenia wynikające z ich współpracy będą rozpoznawane w taki sposób.
W postępowaniu arbitrażowym rozwiązywane są przede wszystkim sprawy o charakterze gospodarczym i cywilnym. Poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego wymaga umowy stron. Należy w niej wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może w przyszłości powstać. Jest to tzw. zapis na sąd polubowny.
Ważne!
Wyrok sądu polubownego wiąże nie tylko strony i sąd, który go wydał, lecz także inne sądy i organy państwowe.
W formie pisemnej
Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje wprost rygoru nieważności w razie braku formy pisemnej umowy arbitrażowej. Jednak z orzecznictwa wynika, że nie można umówić się na krajowy arbitraż w sposób dorozumiany (np. przez wybór sędziego, który rozpozna sprawę).
W przypadku umowy (statutu) spółki handlowej zapis na sąd polubowny, dotyczący sporów ze stosunku spółki, wiąże spółkę oraz jej wspólników. Podobnie jest w przypadku zapisów na sąd polubowny, zawartych w statucie spółdzielni lub stowarzyszenia. Tylko wyjątkowo przy poddaniu sprawy pod rozstrzygnięcie sądu arbitrażowego, dotyczącej sporu z zakresu prawa pracy, zapis może być sporządzony już po powstaniu sporu. Musi to jednak nastąpić w formie pisemnej.
Zapis na sąd polubowny może wskazywać stały sąd polubowny jako właściwy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta