Niższa składka na emerytury pomostowe za część miesiąca
Składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych należy opłacać za te okresy, w których pracownik wykonywał pracę szczególną. Ważny jest tu czas świadczenia takich obowiązków, a nie termin wypłaty wynagrodzenia.
- W trakcie miesiąca pracownik został przesunięty do wykonywania innej pracy, z tytułu której został objęty obowiązkiem naliczania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Jak w tej sytuacji ustalić podstawę ich wymiaru? Czy nadal będzie nią podstawa składek emerytalno-rentowych, jak to wynika z ustawy o emeryturach pomostowych? – pyta czytelnik.
Z uwagi na powstanie obowiązku opłacania składek na FEP w trakcie miesiąca, należy je liczyć od odpowiednio zmniejszonej podstawy składek emerytalno-rentowych. Podstawy te nie będą więc równe.
Najczęściej tyle samo
Podstawa wymiaru składek na FEP odpowiada kwocie, od której naliczane są opłaty na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Sposób ustalania podstawy składek eme- rytalno-rentowych określa art. 18 ust. 1–2, ust. 8 oraz art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej o sus). Odpowiednie zastosowanie ma tu ograniczenie, o którym mowa w art. 19 tej ustawy, a więc popularna trzydziestokrotność (równowartość 30-krotności planowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia).
O tym, że składkę na FEP nalicza się od podstawy składek emerytalno-rentowych, przesądza art. 36 ust. 2–3 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656 ze zm., dalej ustawa o pomostówkach)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta