Kiedy można odliczyć zapłaconą wcześniej akcyzę
Prawo do obniżki obejmuje tylko daninę uiszczoną od towarów będących składnikiem nowo powstałego wyrobu. Przedsiębiorca nie może więc potrącić podatku od energii elektrycznej zużytej przy wytwarzaniu innych produktów.
W ramach produkcji wyrobów akcyzowych może dochodzić do sytuacji, w których w trakcie procesu produkcyjnego zużywane są wyroby akcyzowe, od których została już pobrana akcyza na wcześniejszym etapie obrotu. Ustawodawca przewidział w takich przypadkach możliwość skorzystania z tzw. ulgi komponentowej, której istotą jest odliczenie od akcyzy należnej za wyrób finalny kwoty uprzednio zapłaconej akcyzy od zużytych w trakcie produkcji składników będących wyrobami akcyzowymi.
Ulga komponentowa jest jedną z konstrukcji prawnych wprowadzonych do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm. (dalej: ustawa), której celem jest zapewnienie wykonania podstawowej zasady podatku akcyzowego – jednokrotności opodatkowania. Niewprowadzenie przez ustawodawcę przedmiotowej ulgi skutkowałoby tym, że w razie zużycia wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą do produkcji innego wyrobu akcyzowego akcyza zostałaby zapłacona dwukrotnie, tzn. zarówno od składników, jak i od wyprodukowanych z ich wykorzystaniem wyrobów finalnych.
W składzie albo poza nim
Ulga komponentowa została uregulowana w art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym może być obniżona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta