Jak skutecznie zabezpieczyć roszczenie dotyczące przewozu towaru
Znajomość zasad dochodzenia i zabezpieczania roszczeń i ich właściwe zastosowanie pomaga w skutecznym egzekwowaniu należności za usługi wykonane przez spedytora bądź przewoźnika
Nie od dziś wiadomo, że niespłacone należności są jednym z największych problemów nękających firmy spedycyjno-transportowe, działające w szeroko rozumianej branży TSL.
Spowolnienie gospodarcze pogłębia proceder nieterminowego regulowania przez kontrahentów należności z tytułu usług przewozu czy spedycji, co powoduje pogarszanie płynności finansowej przedsiębiorstw spedycyjnych i ich podwykonawców, którym spedytorzy w zależności od kondycji finansowej płacą z własnych środków bądź wstrzymują płatności.
Tak więc każdy może trafić na nieuczciwego kontrahenta czy dłużnika o niepewnej sytuacji finansowej. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć swoje interesy i wierzytelność. Znajomość przepisów obowiązującego prawa w zakresie dochodzenia i zabezpieczania roszczeń i ich właściwe zastosowanie pomoże w skutecznym egzekwowaniu należności za usługi wykonane przez spedytora bądź przewoźnika.
Nie czekaj, tylko reaguj
Podstawową zasadą jest szybkość reakcji wierzyciela na nieregulowanie zobowiązań przez dłużnika, kontrahenta. Jest to ważne ze względu na terminy przedawnienia roszczeń przewidziane dla umowy przewozu, które są stosunkowo krótkie w porównaniu z ogólnymi terminami przewidzianymi przez kodeks cywilny.
Ponadto sprawne reagowanie na zwłokę w zapłacie ma też znaczenie z uwagi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta