Ochrona i większa wiarygodność
Ubezpieczenie należności | Dla niedużej firmy nieuregulowanie zobowiązań przez znaczącego kontrahenta może oznaczać krach finansowy. Można się przed tym zabezpieczyć, wykupując polisę. Ale nie dla każdego przedsiębiorstwa taka oferta jest dostępna.
Według danych Euler Hermes, z roku na rok zwiększa się zainteresowanie ubezpieczeniem należności głównie ze strony małych i średnich przedsiębiorstw (choć dużych także). Jest to w dużym stopniu wynik niestabilnej sytuacji gospodarczej.
- Rośnie także świadomość drobnych przedsiębiorców, a z drugiej strony ubezpieczyciele prowadzą bardziej aktywne działania. Poszukując klientów wśród mniejszych firm, przygotowali specjalnie dla nich przeznaczone polisy oferowane na uproszczonych warunkach - mówi Maciej Drowanowski, dyrektor zarządzający Coface.
Jak utrzymują ubezpieczyciele, obecnie rezygnacja klienta z ubezpieczenia należności to rzadkość. Polisa zabezpiecza bowiem rozwój firmy w perspektywie wieloletniej. Firma mając pewność, że dostanie należne jej pieniądze, może lepiej planować inwestycje.
600 zł miesięcznie może kosztować ubezpieczenie należności w najtańszej wersji
Przedsiębiorca sprzedający swoje towary lub usługi w kredycie kupieckim praktycznie zawsze ryzykuje, że nie otrzyma zapłaty w podanym na fakturze terminie. Może to wynikać z kłopotów finansowych czy upadłości kontrahenta, ale też z jego niechęci do terminowego regulowania faktur. Przed taką sytuacją chroni właśnie ubezpieczenie należności. Towarzystwo zapewnia ocenę ryzyka związanego z partnerem biznesowym, zajmuje się windykacją przeterminowanych należności, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta