Jaki jest warunek zaliczenia do kosztów rezerwy w banku
Niedokonanie przez bank w danym roku obrotowym odpisu na fundusz ogólnego ryzyka skutkuje brakiem możliwości zaliczenia rezerwy na poniesione nieudokumentowane ryzyko kredytowe do kosztów uzyskania przychodów
Tak orzekł NSA w wyroku z 8 stycznia 2013 r. (II FSK 1054/11).
Bank na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości sporządza sprawozdanie finansowe zgodne z zasadami MSR, tworząc jednocześnie odpisy na ekspozycje kredytowe po dokonaniu analizy utraty ich wartości. Zgodnie z art. 38c ustawy o CIT może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tzw. rezerwę IBNR, zgodnie z art. 130 ustawy – Prawo bankowe.
W związku z tym bank zwrócił się z pytaniem dotyczącym uprawnienia do wykazania kosztu podatkowego z tytułu zdefiniowanej w ten sposób rezerwy IBNR, w wysokości nieprzekraczającej 1,5 proc. niespłaconych kredytów i pożyczek pieniężnych, pomniejszych o kredyty i pożyczki pieniężne, które zostałyby zaklasyfikowane do kategorii straconych.
Spytał także, czy wysokość kosztu podatkowego z tytułu tej rezerwy, w przypadku podjęcia przez bank decyzji o niedokonaniu odpisów w bieżącym roku obrotowym, będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta