Planowane obniżenie stanu załogi uzasadnia zerwanie umowy
W razie sporu przed sądem podanie prawidłowej przyczyny wymówienia umowy bezterminowej często decyduje o wyniku procesu. Może nią być także zmniejszenie zatrudnienia w firmie
Konieczność wykazania zasadności wypowiedzenia angażu istotnie ogranicza swobodę pracodawcy w kształtowaniu polityki kadrowej. Nie może on całkiem autonomicznie zwolnić zatrudnionego na czas nieokreślony. W razie sporu musi wykazać zasadność wymówienia.
Ogólne wskazówki w określeniu, kiedy wypowiedzenie jest uzasadnione, zawiera Konieczność wykazania zasadności wypowiedzenia angażu istotnie ogranicza swobodę pracodawcy w kształtowaniu polityki kadrowej. Nie może on całkiem autonomicznie zwolnić zatrudnionego na czas nieokreślony. W razie sporu musi wykazać zasadność wymówienia.
Ogólne wskazówki w określeniu, kiedy wypowiedzenie jest uzasadnione, zawiera uchwała Sądu Najwyższego z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85). Zgodnie z najważniejszymi jej tezami zasadność wymówienia należy ocenić, uwzględniając słuszne interesy pracodawcy oraz przymioty pracownika związane ze stosunkiem pracy. Inne okoliczności podwładnego niezwiązane ze stosunkiem pracy (np. dotyczące jego sytuacji rodzinnej, materialnej, stanu zdrowia lub wieku) mogą tylko w wyjątkowych sytuacjach stanowić podstawę przy uznaniu, że wymówienie było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta