Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne związki między menedżerami zależnych firm

24 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Marta Mikołajczyk
Marta  Mikołajczyk radca prawny  Czarnik Porębski  i Wspólnicy  Spółka Partnerska  Radców Prawnych
źródło: Rzeczpospolita
Marta Mikołajczyk radca prawny Czarnik Porębski i Wspólnicy Spółka Partnerska Radców Prawnych

Powszechna praktyka powoływania tych samych osób do zarządów spółek zależnych może się okazać ryzykowna z punktu widzenia funkcjonowania grup kapitałowych

Wynika to z brzmienia przepisów kodeksu spółek handlowych definiujących pojęcie spółki zależnej i spółki dominującej. Jedną z przesłanek uznania, że między spółkami zachodzi stosunek zależności, jest istnienie tzw. unii personalnej między zarządami tych podmiotów.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 4 lit. d) k.s.h. spółką dominującą jest spółka, której członkowie zarządu stanowią więcej niż połowę członków zarządu drugiej spółki (spółki zależnej). Przepis ten po kilku nowelizacjach funkcjonuje w polskim systemie prawnym od kilkunastu lat. Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego uregulowania.

Unia personalna

Polski ustawodawca zdecydował się uregulować kodeksowe pojęcie dominacji w większości w oderwaniu od konieczności badania rzeczywistego wpływu spółki dominującej na sprawy spółki zależnej.

Wskazał kilka rodzajów powiązań, które per se uznał za potwierdzające fakt dominacji. Miało to na celu ułatwienie ustalenia istnienia sto- sunku dominacji przez zewnętrznego odbiorcę. Jednak przesłanka unii personalnej, oderwana od okoliczności rzeczywistego wpływu na sprawy spółki zależnej, nie spełnia swojego zadania, a wręcz przysparza istotnych kłopotów.

Przede wszystkim wątpliwe jest brzmienie tej przesłanki: spółką dominującą jest spółka,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9444

Wydanie: 9444

Spis treści
Zamów abonament