Możliwość skorzystania z ulgi technologicznej daje oszczędności
Odliczenia związane z nabyciem innowacyjnej wiedzy nie mogą przekroczyć 50 proc. kwoty wdrożenia. Przedsiębiorca ma jedocześnie prawo do amortyzowania tej wartości niematerialnej
Ustawodawca poprzez odpowiednią politykę podatkową może wywoływać zachowania pożądane z punktu widzenia swojego lub gospodarki. Przykładem instytucji mającej stymulować pożądane dla gospodarki zjawiska jest tzw. ulga na nowe technologie. Zasadniczo, ma ona zapewniać oszczędności podatkowe w przypadku dokonywania przez firmy inwestycji w nowoczesne technologie.
Pozytywny aspekt szeroko zakrojonych inwestycji w nowoczesne technologie nie podlega oczywiście dyskusji. Pozostaje jednak praktyczne pytanie jak skorzystać z takiej ulgi. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
Istotny charakter
Ulga technologiczna została uregulowana przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT). W myśl art. 18b tej ustawy, podatnik ma możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania części wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii. Ustawodawca stawia jednak wiele wymagań formalnych warunkujących możliwość i zakres skorzystania z takiej ulgi. Jednym nich jest innowacyjny charakter nabytej technologii.
Poprzez nową technologię należy rozumieć innowacyjną wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnej i prawnej (w rozumieniu przepisów ustawy o CIT w części dotyczącej amortyzacji), która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanych wyrobów lub usług. Klasycznym przykładem są wyniki badań i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta