Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego warto wdrażać systemy informatyczne

24 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Smykowski ERNEST FRANKOWSKI

Organy podatkowe stały się dość elastyczne w określaniu możliwych zastosowań ulgi technologicznej. Pozwoliło to firmom na jej uzyskiwanie między innymi w związku z zakupem licencji na oprogramowanie

Ulga na nowe technologie jest jedną z niewielu insty- tucji prawa podatkowego w Polsce wspierających innowacyjność. Początkowo została wprowadzona w 2006 r. w dość restrykcyjnym brzmieniu i pozwalała na skorzystanie z ulgi jedynie podatnikom, którzy nabyli technologie od jednostek naukowych. Jednak dość szybko, bo już pół roku później przepisy zostały złagodzone i od tego momentu do ulgi kwalifikuje się również nabycie technologii od innych podmiotów.

Pomimo tej liberalizacji opisywana ulga nawet teraz nie jest zbyt popularną metodą optymalizacji podatkowej. Dopiero w ostatnim roku ministerstwo finansów zanotowało zdecydowany – niemal trzykrotny – wzrost liczby podatników korzystających z ulgi oraz wartości przeciętnego odliczenia (aczkolwiek wzrost następuje od bardzo niskich wartości bazowych).

Niewątpliwie jedną z przyczyn tego wzrostu było wykształcenie praktyki podatkowej, dzięki której zwiększona została elastyczność oraz gama możliwych zastosowań tej ulgi. To rozszerzenie pozwoliło między innymi na uzyskiwanie ulgi na podstawie nakładów poniesionych na nabycie licenji na oprogramowanie. W efekcie, w chwili obecnej większość zastosowań ulgi dotyczy właśnie wdrożeń systemów informatycznych wspierających działalność biznesową podatników (m.in. systemy ERP).

Wzrost wartości przeciętnego odliczenia z tytułu ulgi na nowe technologie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9444

Wydanie: 9444

Spis treści
Zamów abonament