Kiedy i jak uzupełnić pensję przed naliczeniem od niej zasiłku
Podstawą do ustalenia wysokości należności za czas absencji chorobowej pracownika jest jego wynagrodzenie za 12 wcześniejszych miesięcy. Jeśli w tym okresie bywał nieobecny w pracy, to płacę za nieprzepracowane dni trzeba odpowiednio dopełnić
Aby obliczyć wysokość świadczeń przysługujących pracownikowi z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby i macierzyństwa, trzeba ustalić tzw. podstawę wymiaru zasiłku. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za:
- 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, lub
- pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego – gdy absencja powstała przed upływem roku pracy.
Zasada ta wynika z art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa). Stosuje się go odpowiednio przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi od pracodawcy na podstawie art. 92 kodeksu pracy za 33 lub 14 pierwszych dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego (krótszy limit obowiązuje osoby, które ukończyły 50 lat).
Przychód minus składki
Wynagrodzenie, jakie pracodawca musi uwzględnić obliczając zasiłek, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składki chorobowej, po odliczeniu potrąconych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta